İşe İade Kararı Sonrası İcra Takibi

yetkili iş mahkemesi

İşe İade İlamı Nasıl İcra Edilir?

İşçinin açtığı işe iade davasının sonucunda davanın kabulüne karar verilmesi halinde, mahkeme kararının nasıl icra edileceği uygulamada sorunlara neden olmaktadır.

İşe iade davasının kabulü halinde mahkeme; 4 aya kadar boşta geçen süreye ilişkin ücretin ödenmesine, bunun yanında işçinin başvurusuna rağmen işe başlatılmaması halinde kıdemine göre belirlenecek 4-8 ay arasında bir işe başlatmama tazminatı ödenmesine de hükmeder. Bu noktada ödenmesine hükmedilen boşta geçen süre ve işe başlatmama tazminatları ile yargılama giderleri ve avukatlık ücreti farklı nitelikler arz etmektedir. Zira işe iade davalı tespit davası niteliğinde olup, kararda hükmedilen tazminatlar ilamlı takip konusu yapılamaz. Bu noktada söz konusu alacaklar, mahkeme tarafından belirli bir tutar üzerinden hükmedilmediği için titiz bir hesaplama yapılarak alacakların icra takibine konu edilmesi gerekmektedir.

Boşta Geçen Süre Ücreti ve İşe Başlatmama Tazminatının İcrası

Boşta geçen süre ücreti ve işe başlatmama tazminatı eda hükmü içermez. Söz konusu mahkeme ilamı tespit niteliğinde olduğundan bu alacaklar ilamlı icra takibine konu edilemez. Bu alacak kalemlerinin tahsili için izlenmesi gereken yol ilamsız icra takibidir. Eski dönemde verilen işe iade kararlarında boşta geçen süre ücreti ve işe başlatmama tazminatının tutarları yer almıyordu. 2017 yılında yapılan kanun değişikliğinin ardından bu alacak kalemlerinin ilamda yer alması yöntemi benimsenmiştir. Kanun değişikliği öncesinde verilmiş olan bir işe iade kararı neticesinde alacak kalemlerinin nasıl hesaplanacağına ilişkin yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İşe İade Kararında Yer Alan Yargılama Gideri ve Vekalet Ücretinin İcrası

İşe iade davası sonucu verilen hükümde yer alan yargılama giderleri ile vekalet ücretine ilişkin kısımları ise ilamlı takibe konu edilebilir.

İşe iade kararı sonrası icra yolları ile ilgili Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 25.6.2008 Tarih, 2008/12-451 E., 2008/453 K. sayılı kararına buradan ulaşabilirsiniz.

İşe İade İlamının İcrası ve İcra İnkar Tazminatı

İşe iade kararının ardından hükmedilen boşta geçen süre ücreti ve işe başlatmama tazminatı ilamsız takip konusu olacaktır. Borçlunun itirazı halinde ise itirazın iptali yargılamasında icra inkar tazminatı konusunun gündeme gelmesi kaçınılmazdır. 22. Hukuk Dairesi bu tutarların yargılama sonucunda tespit edilebileceğine, bu nedenle likit olmadığına hükmetmiştir.

İşe İade Kararı İle İlgili Yargıtay Kararları

.

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi 2016/24302 E. , 2019/24083 K.

…Somut olayda, davacının yaptığı takip işe iade sonrası isteklere ilişkin olup bu alacakların hesaplanması ve miktarı bakımından uyuşmazlığın çözümünün yargılamayı gerektirmesi nedeniyle ortada likit bir alacağın varlığından söz edilemez. Bu nedenle, Mahkemece icra inkar tazminatı talebinin reddi gerekirken kabulü hatalı olup…


Yargıtay 9. Hukuk Dairesi 2017/10087 E. , 2019/4451 K.

…Tespit kararına dayalı ilamlı takip yapılamaz, ancak tespit hükmünün sonucu olarak doğabilecek alacaklara ilamsız takip yapılmasında yasal bir engel yoktur. Bu itibarla işe iadenin yasal sonuçlarına yönelik olarak takibin ilamsız yapılmasında bir usulsüzlük yok ise de, itirazın iptali davasının İş Mahkemesi yerine Asliye Hukuk Mahkemesinde açılması hatalıdır.


Yargıtay 22. Hukuk Dairesi 2016/15591 E. , 2019/13448 K.

…Dosyadaki bilgi ve belgelere, delillerin takdirinde bir isabetsizlik görülmemesine ve özellikle, her ne kadar davalı … … 9. İş Mahkemesinin 2012/288 esas ve 2012/781 karar sayılı kesinleşen işe iade davasında taraf olarak yer almamış ise de; işe iade kararının mali sonuçlarına ilişkin yapılan ilamsız icra takibine karşı ileri sürdüğü 16.09.2013 tarihli itirazında feshin haklı ya da geçerli nedene dayandığı yönünde herhangi bir savunmada bulunmadığı hususunun da dikkate alınarak davalının temyiz itirazının reddiyle sonucu itibariyle doğru olan kararın bu değişik gerekçe ile ONANMASINA, … harçtan muaf olduğundan harç alınmasına yer olmadığına 19.06.2019 tarihinde oybirliği ile karar verildi.


Avukat Burak Eğri

“İşe İade Kararı Sonrası İcra Takibi” için 10 yorum

 1. Merhabalar,
  İşe iade davasını kazandım, 10 günlük süre içinde başvurumu kendim dilekçe yazarak iadeli taahhütlü posta yoluyla gönderdim karşı tarafın eline 24.01.2018’ de ulaştı, garanti olsun diye de 25.01.2018’de noter aracılığıyla da gönderdim buda 26.01.2018’de karşı tarafın eline ulaştı, karşı taraf bana işe davet göndermiş 23.02.2018’de akşam evimin kapısında muhtarlık dan alın diye bir kağıt vardı bende hafta sonu olduğu için ancak 26.02.2018’de muhtarlıktan aldım 25.02.2018 saat 11:00 da belirtilen adreste hazır bulunmam ve görevime başlamam gerektiği yazıyordu.
  Ben evrak elime 26.02.2018’ de geçtiği için aynı gün saat 10:30 da belirtilen adrese gittim ve bizim haberimiz yok deyip beni git avukatımızla görüş diyerek geri gönderdiler, avukatlarının ofisini aradım bana davaya bakan arkadaş burada değil dediler iletişim numaramı verdim gün içinde dönüş yapılacağını söylediler dönüş yapılmadı bende bir arkadaşımı yanıma alarak (şahit olsun diye)tekrar iş yerine gittim ve yine beni geri gönderdiler.
  Karşı taraf süresi içinde bana davet göndermiş oluyor mu? İşe gidiyorum geri gönderiyorlar ben şimdi ne yapacağım bana bir yol gösterirmisiniz.
  Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

 2. Merhaba
  İşe iade davasını kazandım.tazmınatta odemedıler İşe almadılar icraya verın dedıler. Sonuclanmıs bır davayı hemen icraya vere bıkıuormuyuz yoksa yenı kanuna gore uzlasmacımı bekliyoruz. 02.03.2017 dava actım 2018 subat ayındada sonuclandı. Temzıyeye gıdılmedı karsı taraf ıcraya verın ugrasın dedı. Suankı durunda uzlasmacımı talet edıcem uoksa ıcraya mı vermem gerekiyor.

  1. Merhaba,
   Alacak talebiniz ile ilgili olarak öncelikle arabuluculuğa başvurmalısınız. Arabuluculuk sürecinin olumsuz neticelenmesi halinde alacağınızı icra takibine konu edebilirsiniz.

 3. Hocam merhaba ben işe iade davası açtım kazandım fakat taraflar beni işe başlatmadı mahkeme işe başlatılmaması durumunda 4+5 aylık tazminat ve dava açtığımda harç paradı yatırmıştım onun ödenmesine karar vermişti yargıtay ilamı ve kesinleşme şerhi mevcutdur ben şimdi icra yolu ile bu tazminatı nasıl alabilirim ilamlı icra mı yapacam avukatım yoktu bu davada yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim

 4. merhaba işe iade davasını tek başıma kazandım. biri bakanlık diğeri de şirket olmak üzere iki tane davalım vardı ve BAM beni şirkete iade etmiş. işe başlatılmadığım zaman ise hem bakanlığı hemde şirketi müşterek ve müteselsil sorumlu tutmuş.sunu sormak istiyorum işe başlatılmadığım anda 4 aylık boşta geçen süre ve 4 aylık brüt tazminatımı sadece bakanlıktan alabilirmiyim? yani ilamsız takibe sadece bakanlığı yazabilirmiyim ayrıca 4 aylık boşta gecen ücret ve 4 aylık brüt ücret parasal bir miktar değil ilamsız takip in ” 4-Alacağın veya istenen teminatın Türk parasıyla tutarı ve faizli alacaklarda faizin miktarı ile işlemeye başladığı gün; alacak veya teminat yabancı para ise alacağın hangi tarihteki kur üzerinden talep edildiği ve faizi” kısmına ne yazacağım. teşekkürler…

  1. Merhaba, sürecin devamı için bir avukat ile birlikte çalışmanızı tavsiye ederim. Zira konu oldukça teknik olup, hata yapmanız halinde olası bir yargılama süreci nedeniyle zarar görebilirsiniz.

 5. Dava kazanildi arabulucuyla anlasma yapilmadi ise baslatma olmadi borclu sirket halen odeme yapmiyor sonucu ne olabilir is konusundamj ilamli icra ornek davalar hep bozulan kararlar neticesinde yani sirket bu parayi odemek zorunda degil gibi birsey cozume nasil ulasirim ne yapmaliyim alacagimi almadan sirket kapanirsa borcumu tahsil edebilirmiyim

 6. Merhaba Burak bey
  İşe iade davasını kazandım, temyize başvurdu işveren temyizde onadı kararı. İşverene mahkeme kararlarının tebliğ edilmesine rağmen, mahkeme kararı olan işe iadeyi yapmayıp 4+4 işsiz bırakma ve işe geri almama tazminatım için icraya başvurabileceğimi
  belirttiler. Süreç nasıl ilerler, hakkımı alabilir miyim ve icra süresi uzun zaman olur mu?
  Yardımcı olabilir ve bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
  Teşekkürler.

 7. Burak bey Totalde 1 yıl. Kadrolu 7 aydır, Toplam 300 kişinin çalıştığı bir işyerinde bugün iş akdim geçerli bir neden olmaksızın 04 koduyla fesh edildi. Tarafıma ihbar tazminatı ve haklarım verildi. İhbar tazminatımı üzerimde 100 bin TL icra borcum var diye sana vermeyeceğiz. Avukata ödemek zorundayız dendi. Sadece maaşımı alabildim. 7 aydır kadrolu olarak çalıştığım ve geçerli bir sebep olmaksızın iş akdim fesh edildiği için ise iade davası açacağım. Benim sorum şu; Bildiğiniz üzere işe iade davasını açmadan önce arabulucuk şart. Avukat olmaksızın adliyeye gidip arabulucu için başvuru yapabilir miyim ?
  2. Sorum işe iade davasında mahkemeye gitmeden arabulucukta anlaşırsam bana anlaşacagimiz miktarda ki parayı icra avukatı tespit edip alabilirmi acaba ? Ayrıca arabuluculukta anlaşamayip işe iade davam mahkemeye intikal ederse ve davayı kazanırsam. İşe iadeden kazandığım tüm parayı icra el koyabilir mi cevaplarsanız çok memnun olurum teşekkür eder sağlıklı günler dilerim.

 8. İşe iade davasını kazandım. 4 aylık boşa geçen alacağıma, başka icra müdürlüğünce haciz konulmuş. 1/4 üne mi yoksa hepsine mi haciz koyabilirler. Yargıtay esas kararlarına göre..

Avukata Sor

Diğer okurlarımızın da faydalanması amacıyla sorunuz bu sayfada yayımlanacaktır. İletişim bilgileriniz gizli tutulacaktır.

Sorunuzla ilgili ek bilgi almak veya bilgi vermek için size ulaşabiliriz. Telefon numaranız gizli tutulacaktır.