Zorunlu Arabuluculuk Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Zorunlu Arabuluculuk Ücreti Nasıl Hesaplanır?


1 Ocak 2018 tarihi itibariyle hayatımıza giren iş hukukunda zorunlu arabuluculuk, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren de ticari uyuşmazlıklarda zorunlu arabuluculuk uygulaması ile; kanuna, bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi veya işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talebiyle açılan davalarda ve ticari uyuşmazlıklarda arabulucuya başvurulmuş olması dava şartı olarak benimsenmiştir.

Arabuluculuk ücreti nasıl hesaplanır? Tıpkı avukatlık hizmetinde olduğu gibi, arabuluculuk hizmetinde de bir asgari ücret tarifesi mevcuttur. Öncelikle belirtmek gerekir ki arabuluculuğa başvuru için davalarda olduğu gibi başvurucudan bir başvuru ücreti alınmaz. Zorunlu arabuluculuk kapsamında gerçekleştirilen arabuluculuk süreci anlaşmazlık ile sona ererse arabulucunun yürüttüğü faaliyet karşılığı 2 saatlik ücret devlet tarafından ödenmektedir. Bu yönüyle, arabuluculuk süreci sonunda tarafların anlaşamaması halinde başvurucunun ya da karşı tarafın herhangi bir ödeme yükümlülüğü altında olmadığını söyleyebiliriz.

2020 Arabuluculuk Ücreti Hesaplama

Anlaşma halinde arabuluculuk ücreti nasıl hesaplanır? Yukarıda belirtildiği üzere, arabuluculuk faaliyeti için Adalet Bakanlığı tarafından yer yıl için bir resmi tarife yayımlanır. 31.12.2019 Tarih 30995 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan resmi tarifede kademeli oranlar benimsenmiştir. Bu oranlar;

İlk 35.000 TL için %6,

Sonra gelen 45.000 TL için %5,

Sonra gelen 80.000 TL için %4,

Sonra gelen 240.000 TL için %3,

ve sonra gelen tutarlar için azalan oranlı bir tarife benimsenmiştir)

Örnek: Arabuluculuk sürecinde tarafların toplam 100.000 TL ödenmesi konusunda anlaşmaları halinde arabulucuya ödenecek olan ücret; İlk 35.000 için 2.100 TL, sonra gelen 45.000 TL için 2.250 TL ve sonra gelen 20.000 TL için 800 TL olmak üzere toplam 5.150 TL’dir. 2 taraflı bir uyuşmazlıkta tarafların eşit olarak ödeme yapması halinde taraf başına arabuluculuk ücreti 2.575 TL’dir

Anlaşma halinde arabuluculuk için belirlenmiş asgari ücret iş hukukunda 680 TL’dir. Yani anlaşma tutarı 1.000 TL olsa bile, bu durumda dilimli tarifeye bakılmaz, arabulucu verdiği hizmet karşılığı 680 TL maktu ücrete hak kazanır. Ticari uyuşmazlıklarda ise resmi tarifeye göre belirlenmiş asgari ücret tutarı 1.320 TL’dir.

Arabuluculuk Ücretini Hangi Taraf Öder?

Sürecin sonunda arabulucuya ödenecek ücretin kim tarafından ödeneceği de arabuluculuk sürecinin doğası gereği müzakere edilebilen bir konudur. Dava sonucunda yargılama giderleri mahkeme tarafından haksız çıkana yükletilir Ancak arabuluculuk süreci taraf menfaatli ve esnek bir süreçtir. Bu noktada süreci gideri sayılabilecek olan arabuculuya ödenecek ücreti de taraflar aralarında anlaşarak pay edebilirler. Arabuluculuk ücreti konusunda kanunda tarafların eşit ödemesi esası benimsenmiştir. Ancak arabuluculuğun ruhuna uygun olarak, tarafların bu konuda da bir anlaşmaya varmaları mümkündür. Arabulucuya ödenecek ücretin tamamının taraflardan biri tarafından ödenmesine karar verilebileceği gibi, farklı oranlarda ödemelerine de karar verilebilir. Bu konuda tarafların iradesi esas alınır.

Diğer yazılarımız için tıklayınız!

Avukat Burak Eğri

“Zorunlu Arabuluculuk Ücreti Nasıl Hesaplanır?” için 16 yorum

 1. Sn.avukat..16 yaşında bir kızım var.bu yıl darüşşafaka lisesi 10.sınıfı bitirdi..7 yıldır orada eğitim alıyor ve bu güne dek başarı ile okuluna devam etti..ancak bu yıl hem öğretmenin zayıf eğitimi hemde kendisinin yaş geçişleri sebebi ile sanırım matematik dersinden yıl sonu ortalaması 56 sınırında kaldı..ortalama 60 olmadığından ve diğer derslerinin 80 üzerine olmasına rağmen okul ile ilişiğinin kesileceği söylendi..kaldıki meb de sınıf geçme notu 49.99..okul dönem başlarında bize imza ettirdikleri taahütnamede okulun koyduğu kurallara uymamız gerektiğine dair bişeyler imzalatıyor..zaten bunlara baktığımız bile yok..sonuç olarak 9 yaşında anne şevkatinden ayrılarak türlü süslemelerle ve sıvavla okula aldıkları çocuğumu bir bütünün parçası haline getirdikten sonra hadi bakalım bı sene olmadı hadi sana güle güle diyerek okuldan yolluyorlar..bırakın bir insanı bir hayvanı uada bir eşyayı dahi bı kadar basit gözden çıkarma olamaz..bu çocuklar erken yaşta babalarını kaybediyolar ardından daha iyi olur düşüncesiyle bizlerden annelerind3nde ayrılıp o okula başladılar..bu çocuğun akademik zekasının olmadığını 8 yıl sonramo anladılar..sizden ricam ben izmirdeyim ve istanbul a gelerek dava açıcam..ancak yürütmeyi durdurma sanırım okulun mevzuatları tüzüğü falan filan denilip reddedilecek…şimdi bunca vaadle oroya alınan artık işin sonuna yaklaşmış bir çocuğun hiçmi hakkı olmayacak..psikplojisi bozuldu..ben onun burada emsal bir okula nasıl yollayacağım.yollasam diyelim çocuk nasıl adapte olacak..bana bu konuda lütfen yardımcı olun..dava süresince okulda tutmak zorundalar..bir yol bir yöntem mutlaka olmalıdır…şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,
   Yaşadığınız sorun etraflıca bir inceleme yapmayı gerektirmekle birlikte bu konuda bir hukukçudan profesyonel yardım almanızı tavsiye ederim.

 2. Tarafların ödeyeceği Arabuluculuk ücretine KDV ve Stopaj dahil midir. Yoksa başka bir hesaplama şekli var mıdır?

 3. merhb ben ozel sektorde 2 yili askindr calisiyordum ilk donemlerde sogortami yaptilar bi sure sonra sigortami cikti yapmislar snelik izinimi vermediler fazla mesailerimi vermdr ramazan ayinda 1 ay full calistirdilar ve mesai’mi vermedlr bende isten ciktim bu emeklrrimin hakkimi alabilirmiyim cvp verirseniz tesekkr ederim iy aksamlar

 4. Merhabalar ben bi işyerinde 4 ay sigortalı olarak çalıştım.15gün önceden haber falan verilmeden gerekçesiz işten çıkartıldım.bu durumda hakkımı talep etmek istiyorum ne kadar arabuluculuk ücreti öderim

 5. Bazı davalarım karara bağlandı bazı davalarımda devam ediyor. Fakat avukatımla yaptığım avukatlik sözleşmesinde ücret yok sadece il barosu asgari tarifesi var. Davalarım devam ederken avukatımın avukatlik ücretini ve diğer mahkeme ücretlerinin hepsini ödemek istiyorum. Fakat avukatıma güvenemiyorum. Avukatıma Benim be kardeşim üzerinden havale yaptigim paralara makbuz alamıyorum. Yaptığı harcamaların faturasını ibraz etmiyor. Benden avukatlik ücretinden fazla para almak istiyor. Avukatımın avukatlik yönünden memnun olduğum icin hem de davalara devam etmesini istiyorum hemde aramızdaki ücret anlaşmazlığının çözülmesini istiyorum. Arabulucuya bu konu için tek tarafli muracat edebilirmiyim veya il baro bu konuda aracı olurmu.

  1. Merhaba,

   Konu esasında bir alacak ispatı meselesidir. Ancak olayın niteliği gereği avukatınız ile bu konuyu detaylı olarak görüşüp çözmenizi tavsiye ederim. Anlaşamamanız halinde bu hususu arabuluculuğa başvurarak çözmenizde de kanuni bir engel bulunmamaktadır.

 6. Merhaba ben 3 yıl 9 ay çalıştığım iş yerinden işyerinin kapanışını vermesi üzerine işime son verildi.Magaza 30 Kasım 2018 tarihinde kapandi,ibranameler para alınmış gibi imzalatildi fakat söz verilen tarihte ödeme yapmadılar,ucu açık bir süreçten bahsediyorlardı ben de Adliyede arabulucu ya başvurdum.3 Ocak 2019 da zandevu ayarlanmış,ben işverenle anlasmak istiyorum yani iki taksit vericem ocak şubat dese benim için tamamdır,bu durumda anlaşma gerçekleşirse arabulucuya odeyecegimiz para ne olur? (280 TL mi?) Arabulucu bu durumda devreden tamamen çıkar mı? ( Ben çıkmasını istiyorum, çünkü sürekli arabulucuya para ödemek istemiyorum) anlayacağınız arabulucu konusunda pişman oldum ilk gün anlasirsak arabulucuya ilerleyen süreçte ödenecek birşey kalmaz değil mi? Teşekkür ederim.

 7. Anlaşma halinde arabuluculuk için belirlenmiş asgari ücret hangi kanununda yazı deteylı bilgi verebilir misiniz

 8. Anlaşma halinde arabuluculuk için belirlenmiş matbu asgari ücret(680,00TL) hangi kanununda yazıyor deteylı bilgi verebilir misiniz

 9. Merhaba Burak bey
  Eşim işten çıkarıldı maaş ve tazminatı alamadığı avukata müracaat ederek %10 karşılığı anlaşarak arabuluculuk işlemlerini başlattık işverenin teklifini kabul etmedik fakat avukat 350 TL arabuluculuk ücreti yatırmamız gerektiğini söyledi. Sadece bir kez işveren temsilcisi ile görüşme yapıldı diye biliyoruz. Bu ücreti adliyeye yatırmamız gerekiyormuş. Eşimin yaptığı görüşmede %10 dışında bir ücret odenmeyecegi söylenmesine rağmen bu ücreti odememiz gerekiyormu.
  Saygılarımla

 10. iyi günler üstadım.bende hesaplama ile ilgili bir sorum olacaktı.cevaplayabilirseniz sevinirim.stopajlı makbuz hesaplama örneğinde brüt ücret neye göre hesaplanıyor.stopaj neye göre hesaplanıyor ve kdv neye göre hesaplanıyor bunları açıklarsanız gerçekten çok sevinirim.daha doğrusu hangi oranlar üzerinden hesaplama yapacam.şimdiden vereceğiniz cevaplar için çokm teşekkür ederim.

 11. Sayın yetkili 1. istinafdaki bir dava arabulucu ya taşınabilir mi. 2. Şayet arabulucuda anlaşma sağlanamazsa isdinaf kaldığı yerdenmi yoksa yeni bir numaralı alır sueç nasıl işler.selamlar.

Avukata Sor

Diğer okurlarımızın da faydalanması amacıyla sorunuz bu sayfada yayımlanacaktır. İletişim bilgileriniz gizli tutulacaktır.

Sorunuzla ilgili ek bilgi almak veya bilgi vermek için size ulaşabiliriz. Telefon numaranız gizli tutulacaktır.