SGK İşten Çıkış Kodları – İşsizlik Maaşı

İŞTEN ÇIKIŞ KODLARI VE İŞSİZLİK ÖDENEĞİ (İŞSİZLİK MAAŞI)


İşçisi işten ayrılan işveren, kuruma işten ayrılış bildirgesi vermekle birlikte işçinin çıkış nedenini belirten bir kodu da bildirmek zorundadır. Uygulamada işçiler çoğu zaman işten çıkış kodu ile ilgilenmemekle birlikte, özellikle işçiye ödenecek işsizlik ödeneği ödenmesi konusunda çıkış kodunun büyük önem taşımaktadır. Zira işten ayrılan işçi işsizlik maaşı için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurduğu zaman, kurum öncelikle işten çıkış kodunu dikkate alacaktır. Konunun ihtilaflı olduğu hallerde yapılacak yargılama neticesinde haklı çıkan işçinin sonradan toplu olarak işsizlik maaşı alması da mümkündür.

İşveren, işten çıkan işçisi için kuruma bildirge verirken çıkış kodunu doğru bildirmek zorundadır. Aksi halde işveren hakkında idari yaptırım uygulanmakla birlikte, işveren kuruma bildirdiği fesih nedeni ile bağlı olacağından bu durum olası bir iş yargılamasında aleyhine neticeler doğmasına da neden olacaktır.

Aşağıda yer alan listede “Sosyal Güvenlik Kurumu İşten Çıkış Kodları” liste halinde sıralanmış olup, yanında yer alan (+) ve (-) işaretleri, ilgili kodla işten çıkarılan işçinin kıdem tazminatına hak kazanıp kazanmayacağını, ihbar yükümlülüğü altında olup olmadığını (dolayısı ile ihbar tazminatı alıp alamayacağını) ve işsizlik ödeneğinden işsizlik maaşı alıp alamayacağını belirtmektedir.

696 KHK Kapsamında İşten Çıkarılan İşçilerin Durumu

696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile “40” kodu ile kamu kurumu kadrosuna geçirilmeyerek işten çıkarılan işçilerin iş akitleri işçilerin kusuru ile sonlanmamıştır. Bu nedenle 696 Sayılı KHK kapsamında işten çıkarılan işçilerin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve işsizlik ödeneceğinden yararlanma hakkı vardır.

Sosyal Güvenlik Kurumu İşten Çıkış Kodları – Kimler İşsizlik Maaşı Alabilir?


SGK İŞTEN ÇIKIŞ KODLARI

KIDEM TAZMİNATI İHBAR SÜRESİ

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ

01 – Deneme süreli iş sözleşmesinin işverence feshi

+

02 – Deneme süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi

03 – Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi (istifa)

+

04 – Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi

+

+

+

05 – Belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesi

+

+

08 – Emeklilik (yaşlılık) veya toptan ödeme nedeniyle

+

09 – Malulen emeklilik nedeniyle

+

10 – Ölüm

+

11 – İş kazası sonucu ölüm

+

12 – Askerlik

+

+

13 – Kadın işçinin evlenmesi

+

14 – Emeklilik için yaş dışında diğer şartların tamamlanması

+

15 – Toplu işçi çıkarma

+

+

+

16 – Sözleşme sona ermeden sigortalının aynı işverene ait diğer işyerine nakli

17 – İşyerinin kapanması

+

+

+

18 – İşin sona ermesi

+

+

+

19 – Mevsim bitimi (İş akdinin askıya alınması halinde kullanılır.Tekrar başlatılmayacaksa “4” nolu kod kullanılır)

20 – Kampanya bitimi (İş akdinin askıya alınması halinde kullanılır. Tekrar başlatılmayacaksa “4” nolu kod kullanılır)

21 – Statü değişikliği

22 – Diğer nedenler

23 – İşçi tarafından zorunlu nedenle fesih

+

+

24 – İşçi tarafından sağlık nedeniyle fesih

+

+

25 – İşçi tarafından işverenin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih

+

+

26 – Disiplin kurulu kararı ile fesih

27 – İşveren tarafından zorunlu nedenlerle ve tutukluluk nedeniyle fesih

+

+

28 – İşveren tarafından sağlık nedeni ile fesih

+

+

29 – İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih

30 – Vize süresinin bitimi ( İş akdinin askıya alınması halinde kullanılır. Tekrar başlatılmayacaksa “4” nolu kod kullanılır)

31 – Borçlar Kanunu, Sendikalar Kanunu, Grev ve Lokavt Kanunu kapsamında kendi istek ve kusuru dışında fesih

+

+

+

32 – 4046 sayılı Kanunun 21. maddesine göre özelleştirme nedeni ile fesih

+

+

+

33 – Gazeteci tarafından sözleşmenin feshi

+

+

34 – İşyerinin devri, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedeniyle fesih

+

+

+

35 – 6495 SK Nedeniyle Devlet Memurluğuna Geçiş

+

36 – KHK İle İşyerinin Kapatılması

37 – KHK İle Kamu Görevinden Çıkarma

38 – Doğum Nedeniyle İşten Ayrılma

+

 

“SGK İşten Çıkış Kodları – İşsizlik Maaşı” için 101 yorum

 1. Merhaba,
  Aynı ünvana sahip şirketin şubeleri arasında ki geçişlerde Nakil 16 olarak işlem yapılıyor.
  Ancak Holdinge bağlı farklı ünvanlı şirketlerimizde devir sözleşmesiyle personel geçişi de yapılıyor.
  İşten çıkış kodu 22 kullanılıyor. Farklı bir kod mu kullanılmalı.

   1. 22 kod ile işten çıkış bildirimi yapılanlara işsizlik maaşı ödenmemektedir. Son uygulama hakkında kesin bilgi almak için İşkur’a müracaat etmelisiniz.

    1. 2 sene önceki geçirdiğim iş kazası yüzünden çalışma saatleri de uzun olduğu için çalışmakta zorlanıyorum doktor çalışamaz raporu vermiyor kendim çıksam işsizlik maaşı alabilirmiyim

  1. İyi günler. 19 mart 2019 tarihinde geçirdiğim iş kazası nedeniyle sol el 2 parmağımda uzuv kaybı olmasından dolayı haklı fesh için avukat aracılığıyla ihtarname gönderdim. 03 kodlu işten ayrılış nedeni olarak gösterilmiş işsizlik maaşı alabilir miyim.

 2. Merhaba! İyi günler. 40 kodu ile işten çılarılan bir işçi kösem tazminati ile işşsizlik maaşı alabilir mi?

  1. İyi günler 24 nolu kodla işten ayrıldım. İşsizlik maaşı alabilir miyim sağlık sorunlarim oldu ama herhangi bir rapor durumum yok ?

 3. Teşerondan kodraya alınırken güvenlik ve arsiv araştırması olumsuz geldigi için eşim işten çıkarildı işsizlik maaşına başvurduk önce 39 md şuanda 40 md 13. Belgeden çıkışım verilmiş deniyor bunlar nedir, işsizlik maaşı alamazmıyim,düzeltilirmi ne yapmalıyim.teşekkürler.

  1. 696 Sayılı KHK kapsamında işçinin kamu kurumuna geçirilememesi nedeniyle işten çıkışı yapılması halinde işsizlik maaşı ödenmesi gerektiği kanaatindeyiz. Ancak bu husus oldukça yeni bir uygulama olmakla birlikte başvurunuza rağmen SGK tarafından bu talebin reddi halinde dava açmanızı tavsiye ederim.

 4. Merhabalar çalıştıgom şirkette mayıs ayından itibaren maaş alamamaktayım noter ihtarı ile fesih yapmak istiyorum fakat aynı zamanda işsizlik maaşıda almak istiyorum bu nedenle ihtarda nasıl bir ibare bulundurmalıyım? 23 kodu ile çıkışta alınabiliyor diye bir bilgiye ulaştım doğrumudur? Teşekkürler

 5. Merhaba,
  İşyerinde fazla iş yükünün olması ve aynı mesleği yapanlara oranla daha az ücret ödeyen işyerinden 23 veya 25. koda dayandırılarak fesih yapabilir miyim buna bağlı olarak işsizlik ödeneği alabilir miyim.

  Teşekkürler

  1. Merhaba,
   Nedeni ne olursa olsun işçinin istifası halinde işsizlik maaşı ödenmez. Ayrımcılık yapılması konusunda ise durumunuzu detaylı olarak incelemeden bir fikir beyan etmek yanlış olacaktır. İstifa etme arzusunda iseniz bu süreci uzman bir hukukçu ile birlikte yürütmenizi tavsiye ederim.
   Saygılarımla.

 6. İşyerinden 4 değil 3. kodla çıkarılmışım. ve İstifa imzalattılar. Beni çıkaran yine onlar. Bu durumda işsizlik maaşı alamıyorum ne yapmalıyım

 7. Merhaba 5 temmuz da benim isime son verildi kıdem tazminatı alicam aynın birinde. Fakat işsizlik maaşı alamadım çıkış kodu 22 den yapıldığı için bunun için şirketle görüştüm değişiklik yapmadılar.ne yapmalıyım şuan yardımcı olur musunuz tşk ederim.

 8. EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI ÇIKAN BIR KANUN MADDESİ İÇİN BAŞVURULMASI GEREKEN İLK İTİRAZ MAKAMI NERESİDİR

  1. Yargılama esnasında ilgili kanun maddesinin Anayasa’ya aykırılık iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’ne taşınmasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında bireysel olarak kanunun anayasaya aykırılığı iddiası ile başvurabileceğiniz bir imkan bulunmamaktadır.

 9. Hocam Merhaba
  İşveren tarafından sağlık nedeniyle fesih yapıldığında işsizlik maaşı için işkura sağlık raporu götürmek gereklimidir yoksa sadece sistemdeki koda bakıp mı karar veriliyor

  1. İşsizlik maaşı konusunda kurum tarafından verilen kararlar işveren tarafından bildirilen çıkış kodlarına dayanmaktadır. Bunun dışında kurum tarafından durumla ilgili olarak ek belgeler talep edilmesi mümkündür.

 10. 2 ay deneme sureli 28 mayista ise basladim 23 temmuzda isime sozlu olarak son verildi. Sgk kayitlarinda 3 kod ile istifa gorunuyor. Calismak istedigimi belirttim malesef dediler. İhbara hakkim varmi yardimci olirmusunuz.

  1. Merhaba,
   Deneme süresi içinde işten ayrılan işçinin ihbar tazminatı ödeme zorunluluğu olmadığı gibi aynı şekilde işçiyi işten çıkaran işverenin de işçiye ihbar tazminatı ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır.

 11. KHK. 40.maddeden.atıldım. mahkeme.devam.ediyor.ise.iade.davası. açtım. Red.gelirse.ne.yapmam.lazım. tazminat.alabilirmiyim

 12. Şirketimiz kapatılıp başka bir şirkete devredildiği için ve yeni sirketin şartlarını kabul etmediğim için kod 17 ile isten çıkarıldım. İşsizlik parası alabilir miyim?

 13. Özel öğretim kurumunda 8 yıldır görev yapmaktaydım. Doğum sebebiyle kendim ayrılıyorum bu durumda işsizlik maaşı alabilir miyim ?

 14. Merhaba ilginiz için şimdiden teşekkür ederim,
  15 yıldır sağlık sektöründe İstanbul’da çalışmaktayım.En son 7 yıl çalıştıktan sonra 4 yaşındaki oğlumun kalp hastalığı ve uzun dönem yoğun bakım ve amaliyatları nedeni ile maddi güçlük çekip başka bir şehire göç ettim.Başka şehirde şehir Hastanesi’nde göreve vardiya sorumlusu olarak başladım.16 Haziran’da başladığım işime 16 ağustosta kriterlerine uymadığını belirterek son verdiler yani deneme süreli fesih 01.fakat bana kıyafet vermedikleri halde iki ay benden 135 TL ücret kesip ,ilgileneceğiz ,merkezle görüşeceğiz deyip bayram arifesinde itibaren erteliyorlar.16 günlük ücretimi ise ayın 20 sinde vereceklermiş.Benim durumumu biliyolar idi performans düşüklüğü demişler.Halbuki personeli azarlamadığım ve tutanak tutmadığim ve onlar gibi aşağılamadığım için beni yeni gelen müdür bayan kendi koltuğuna tehdit gõrdüğü için çıkardı.16 günlük verilmeyen ücretin ve kıyafet vermedikleri halde paramı kestiler.Birde düşük ücret ile işe alıp biraz çalıştırıp gõnderiyorlar çarklarını bu şekilde döndürüyorlar,sadece torpilli olan ve hiç deneyimi olmayan kalıyor,bunlar ısparta şehir Hastanesi’nde Taşören firmada yaşaniyor.Konu ile ilgili nerelere dilekçe sunabilirim.Tesekkur ederim.
  saygılarımla …

 15. Öncelikle merhabalar sorum ben haksiz fesifle ilgili olarak işyerine ise iade davası actim davayı kazandim işe başlatmama tazminatini da ödediler buraya kadar tamam bilmediğim bundan sonra 03 olan çıkış kodu 04 olarak değisti ve 4 aylık sgk primini yatırdilar zamanında yapmıs olup alamamış olduğum işsizli maaşı için geriye dönuk basvurumu yaptım fakat calısmıs oldugum sirket kidem ve ihbar tazminatlarinı ödemedi ve dava açın kazanın öyle ödeyecez dediler şimdi dava mı açacam tekrar arabulucuya mı gidecem bilmiyorum bir digeride 04 kodlu çıkış ićin kıdem-ihbar ve işsizlk alınıyor diye okudum internette almak için ne yapmam gerekiyor yardimcı olursaniz simdiden vereceğiniz cevaplar icin cok tesekkürler

 16. 692 nolu khk ile isten ayrıldım 14 temmuz 2017 tarihinde beni 37 cıkıs kodu ile ayırmıslar yanınada diger kodu yazmıslar ben 3600 is gununu doldurmus biriisi olarak ne yapmalıyım ayrıca 2017 aralık ayında birde ameliyat gecirdim ses tellerimde felc olustugu icin sesim kısık kaldı bu yuzden malulen emeklilik icin basvuru yapmak istiyorum halen ohal komisyonundan bir haber gelmedi dosya inceleniyor diye yazıyor bu komisyon kararını bekleyimmi yoksa malulen emeklilik icin basvuru yapayımmı yardımcı olursanız sevinirim ben kardesten dolayı isten cıkarıldım benimle hicbir ilgisi olmayan bir konuda boyle camur atıldı tesekkurler

 17. 1998giriş7100prim 13yıldırda şimdiki mağazada çalışıyorum15, 11,1966doğumluyum maaş konusunda anlaşamıyorum kendim çıksam tazminat alamam birde ssk asgari ücretle yatıyor aldığım ücret 4000bin emekliğede 4sene var sorum, 1,çıkabilirmiyim tazminat alırmıyım soru,2, 3600günden çıkış olurmu tazminat alabilirmiyim ve nekadar tazminat alırım (yoksa emekliliğe kadar çalışacakmıyım

 18. 22.maddeden işten atıldım işsizlik maaşı alabilirmiyim ve mahkemelik oldum fakat dava açamadım maddi durumdan dolayı. Saygılarımla.

 19. 1966doğum27,7,98ssk,7100gün13yıldır şimdiki işyerindeyim ssk hep asgari yattı benim ücret im) 1000 TL, haftalık alıyorum agi vermiyor sorum işyerinde 1ssklı benim toptan satış mağazası emekliliğe 4sene var 3600günden ayrılırsam asgaridenmi tazminat alırım yoksa aldığım ücretten mi aldığım ücreti elden alıyorum nasıl ispat edilir agimi nasıl alırım saygılarımla İstanbul

 20. Babam 15 yıl v3 3600 prim gününe sahip is yerinde ki ayrimcilik sebebiyle isten ayrildi buna göre hem işsizlik maasi hemde kıdem tazminatı alabilir mi

  1. Emeklilik ya da haklı nedenle istifa halinde işçi kıdem tazminatına hak kazanır. İşsizlik maaşı konusunda işverenin kuruma bildirdiği çıkış kodu önem arz etmekte olup konunun SGK’ya sorulmasında fayda vardır.

 21. Askerlik sebebiyle 31 Ağustosta işten çıkarıldım, büyük ihtimalle Kasım celbinde gideceğim, işsizlik maaşına başvurdum fakat olumsuz sonuçlandı, askerden gelince 1 ay içinde tekrar başvurmam söylendi, askere gidene kadar işsizlik maaşı almam gerekmez mi? Terhis olunca son 120 gün çalışma şartı aranır mı?

 22. Daha once calistigim is yerinde disiplin kuluru karariyla cikarildim ve işsizlik maaşı alamadim ve simdi baska yerde calisiyorum sezonluk ve 600 gunu doldurum 5 aydir calisiyorum ve is veren cikariyor işsizlik maaşı alabilirmiyim eski calistigim yerde ki disiplin kurulu etkilermi işsizlik maasimi cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim

 23. işyeri 26 kod tan disiplin kararı ile iş hakim fes olmuştur hiçbir haklardan faydalanmiyorum 2 gün içinde savunma ni verdiyerekden yanlışlıkla başka savunma mi gondermissim faksla aslında kurban bayramı resmi izin olduğu için beni isyerimden aradılar işsizlik maaş tanzimat almamaktayim 21 09 2018 çıkış tarih ssk yapılmış maaş alabilirmiyim haksız bir sebeb den çıkış verdiler arabuluculuğa baş vurdum 28 09 2018 tarihli işime iade ve tüm hakları mi alabilirmiyim tek taraflı çıkış disiplin kararı ile hiçbir evraka imza atmadım halde

  1. Tazminatlarınızı arabuluculuk sürecinde talep edebilirsiniz. İşsizlik maaşı devlet tarafından ödenen bir paradır. Arabuluculuk sürecinde bununla ilgili bir karar verilemez, ancak işverenin çıkış kodunu düzeltmesi ve yeniden başvuru yapmanız üzerine işsizlik maaşı almanız mümkün olabilir. Konu ile ilgili bir iş hukuku avukatından yardım almanız yararınıza olur.

 24. Hocam iyi çalışmalar
  Ben kod 12 üzerinden işten ayrıldım normalin kısa dönem olarak askerlik yapacaktım ama paralı cikinca paramı yatirip sevk tarihimi bekliyorum iş kura başvurdum isizliksigortasindan faydalanmak için önce kabul ettiler askeregidene kadar ödeme yaparız 1 hafta sonra tel açıp talebin rededilmistir askerlik sonrası issizlik sigortasından faydalanabilirsiniz dogrumudur teşekkür ederim

 25. Merhaba çalıştığım güvenlik şirketi 7 Aydan sonra çıkışım verildi fakat bunu 3 kodla yapmışlar ama ben hiç birşeye imza atmadım istifa bile yazmadım ne yapabilirim işsizlik maaşı alabilmek için

 26. Boşanmak için ne yapmam gerek ikinci sorum ben memlekete gideceğim ordan dava açabilirmiyim nasıl bir yol izlemeliyim

 27. Merhabalar
  Ben 28.06.2018 tarihinde bir firmada işe başladım. 30.10.2014 tarihinde aynı firmanın başka bir firmaylayapmış olduğu adi ortaklığı
  firmasında sgk gösterdiler. Bu ortaklıkta iş bitiminden dolayı 30.09.2018 tarihinde kod 22 (Diğer Nedenler) benim çıkışımı yapıp 01.10.2018 tarihinde ana firma bünyesinki başka bir şantiyeye gönderdiler. burdanda 30.11.2018 tarihinde iş bitimi ve ödenek yetersizliğinde çıkış yapacaklar. Bundan dolayı işsizlik maaşımı alabilirmiyim. En son çalıştığım işyerinde 60 gün primim yamış olacak. Teşekkürler

 28. merhaba , ben 11.09.2017 tarihinde bir çevre – atıksu laboratuvarında işe başladım. Şuan 2 bucuk aylık hamileyim. Ancak aşırı halsizlik, şiddetli mide bulantısı ve laboratuvarda bulunan kimyasal maddeler sebebiyle işten ayrılmak istiyorum. İstifa edersem işsizlik maaşı alabilir miyim? Ayrıca istifa ederken herhangi bir rapor vs almama gerek var mı ? Şimdiden teşekkürler.

 29. 1.5 senedir çaliştim işyeri beni işten çikardi 4 koduyla sadece işsizlik maaşı aldim kidem ihbar tazminatimi istiyorum sen gel işe başla sana sigortanida hemen başlatiriz diyorlar ben haklarimi verin öyle gelirim diyorum ;şimdi işe başlasam haklarim yok olurmu yoksa noterden ihbarname yollayip işçi mahkemesine davami açmaliyim nasil bir yol izlemem lazim yardimci olurmusunuz saygilarimla

 30. 1.5 senedir çaliştim işyeri beni işten çikardi 4 koduyla sadece işsizlik maaşı aldim kidem ihbar tazminatimi istiyorum sen gel işe başla sana sigortanida hemen başlatiriz diyorlar ben haklarimi verin öyle gelirim diyorum ;şimdi işe başlasam haklarim yok olurmu yoksa noterden ihbarname yollayip işçi mahkemesine davami açmaliyim nasil bir yol izlemem lazim yardimci olurmusunuz saygilarimla

 31. Merhaba, 25/2 maddesinden işten çıkarıldım. Kıdem tazminatı alır diyor listede. Herhangi bir tazminat bedeli yok bana tebliğ edilen belgede. Konu hakkında bilgi alabilir miyim?

  1. İş Kanunu 25/2 maddesi kapsamında işten çıkarılmış iseniz işçiye kıdem tazminatı ödenmez. Fesih nedeninin haksız olsuğu düşüncesindeyseniz yasal yollara başvurmanız gerekmektedir.

 32. MERHABA 22 KODU 8 YILDIR ÇALIŞTIĞIM İŞVERENİM GİRDİ-ÇIKTI GÖSTERMİŞ, YASAL HAKLARIM VAR MI ?

  1. İşçinin sürekli olarak gerçeğe aykırı bir şekilde sigortaya giriş-çıkışının yapılması işçi için haklı fesih nedenidir. Bu nedenle işten ayrılan işçiye tazminatları ve diğer yasal hakları ödenmelidir.

 33. Merhaba ben 11 yıl çalıştığım işyerinde
  Tüm haklarınızı verelim isten ayrılmak isteyen ayrılabilir dediler. Ben insan kaynaklarına gittim yapılan kampanyadan faydalanmak istiyorum ve tum haklarımı alarak işten ayrılıyorum diye kağıt imzaladım ve ayrıldım.kıdem ve ihbar tazminatımı ödediler ama işten çıkış kodu 4 vermiş işyeri işe iade davası açsam kazanırmıyım acaba.

 34. Merhaba ben 11 yıl çalıştığım işyerinde
  Tüm haklarınızı verelim isten ayrılmak isteyen ayrılabilir dediler. Ben insan kaynaklarına gittim yapılan kampanyadan faydalanmak istiyorum ve tum haklarımı alarak işten ayrılıyorum diye kağıt imzaladım ve ayrıldım.kıdem ve ihbar tazminatımı ödediler ama işten çıkış kodu 4 vermiş işyeri işe iade davası açsam kazanırmıyım acaba.

 35. Merhaba askerlik yaklaştığı için işten ayrıldım çıkış kodunu 19 olarak bildirmişler düzeltmelerini söyledim ancak yapmadılar çıkış kodu yüzünden hiç bişey hak edemedim ne yapmalıyım

 36. işterim ekim ve kasım maaşımı vermedi aralıkayının 8i oldu hala şu gün bugün yatacak diye oyalıyorlar nisan ayından başlayan fazladan çalıştığım 6 günüm var resmi tatil ve bayram mesaileri onlar ödenmedi işyerine sözlü olarak işten ayın sonunda ayrılacağımı söyledim istifanı ver çalışma gününü hesaplasınlar diyorlar ne yapmalıyım tek taraflı fesih yolunamı gitmeliyim işsizlik haketmem için ne yapmalıyım işe girişim 27.02.2017

 37. Merhaba 19.05.2009 tarihinde işe girişim var bu tarihten beri sürekli gündüz vardiyasında çalışıyorum.. 26.03.2018 tarihinde iş kazası geçirdim ve 8 aydır raporlu kaldım ve iş başı yaptım şimdi iş yeri bana gece vardiyasına geçileceğini söyledi bende kabul etmedim
  Şimdi işten çıkarsalar işsizlik maaşı alabilirmiyim ..
  bilgi verirseniz sevinirim kolay gelsin

 38. 1225 gündür çalıştığım isimden 15 yil ve 3600 prim yasasından kendi istediğim le tazminat alarak ayrıldım
  Hiç boşluk vermeden yeni işime başladım.
  30 gün sonra isten atıldım.
  Işsizlik maaşı alabilir miyim

 39. Merhaba lütfen bana yardımcı olurmusunuz
  Eşim şu an doğum sonrası analık izninde ve 580 gün prim var mart 6 si doğum sonrası izni bitiyor ve 7 sinde iş başı yapması gerekiyor fakat 11 mart ‘ta ise yıllık izni doluyor ve yıllık izni kullanması durumunda 600 gün primi dolduruyor sağlık problemleride var guatir kansızlık boyunda fitik ve tansiyon hastaneden poliklinikten sağlık gerekçesi ile çalışamaz raporu alırsak işsizlikten faydalanabilirmi ne olur allah rızası için bize yardımcı olun ne yapmamız gerek durumumuzda çok kötü bize bir yol gösterirmişiz teşekkürler

  1. En sağlıklı bilgiyi bulunduğunuz ilçede ya da şehirdeki SGK İl Müdürlüklerinden ya da İşkur’dan alabilirsiniz. Zira işsizlik maaşı şartlarının oluşup oluşmadığını bu kurumlar denetleyecektir.

 40. Iyi gunler ben kendim isten ciktim kod 03 ile soyle bir durum var 2018 kasim ve aralik maaslrmi yatrmadilar ne yapmaliyim sizce hakkim varmi hukuki olarak

  1. Merhaba,
   İşten çıkış nedeni ve kodu ne olursa olsun ücrete hak kazanırsınız. Almadığınız ücretler için hukuki yollara başvurmanızı tavsiye ederim.

 41. Merhaba Avukatim.27.11.2018. De 3 yildir calistigim.isyerim __05__ kodu ile ayrildim.issizlik maasi hak kazandim.Peki kidem taz.nasil alabilirim.??

 42. 05 kodu ile isten ayrildim.3 yildir calisisiyordum.kidem tazminatimi almak icin ne yapmaliyim..

 43. Koda işten çıkarılırken dikkat etmedim e devlet veya başka bir yerden kontrol edemiyormuuyum bir türlü bulamasım

  1. İşkur’dan çıkış bildirgenizi talep ederek çıkış kodunuzu öğrenebilirsiniz.

    1. Sağlık nedeniyle 24 kodla isten ayrildim. Kıdem tazminatımı aldım işsizlik maaşı icin basvuru yaptım. Alabilrmiyim

 44. Merhaba pazar gunu mesaiye gitmedim diye isveren tarafindan 300 liraya yakin para maasimdan kesilmis belirli sureli is sozlesmesine gore tek tarafli fesih yapsam işsizlik parası alabilirmiyim

 45. slm aleyküm benim işe giriş tarihim 6 ekim 2018 işten ayrılış tarihim 10 şubat 2019 ve 04 koduyla çıkışım verilmiş bu durumda işsizlik maaşı alabilirmiyim son 3 yılda 610 günüm var ..saygılarımla

 46. Merhaba 26 Ocak’ta işten çıktım iş çıkış kodum 3 gözüküyor ama evrağın üstünde barkod olan Kasımın altında 4 Şubat gözüküyor aslında onlar çıkardı gözükecekti düzeltme yapılır mı? Ve yapılırsa iş verene bir ceza varmıdır?

 47. Burak bey merhabalar. Bugün itibariyle sigortamı kontrol ettiğimde şirketin bizleri 15. maddeden sigortam sonlanmış ve 16. maddeden sigortam başlamış olarak görünüyor. Size sorum geçmiş yıllara ait tazminat haklarım kaybolur mu ?

 48. Merhabalar işten çıkış sebebi ve işten çıkış kodu bir sonraki işe giriş de açık olarak gözükür mü ? Yoksa sadece ilgili madde mi gözükür? Örneğin sadece 25. Madde mi yoksa 25/2-b mi gözükür?

 49. 4 aylık sendikalı bir işciyim 4 koduyla işime son verildi ihbar verilecek denildi sendıkal tazmınatta alabılırmıyım teşekkürler

 50. işten çıkarıldım 29, maddeden arabulucu avukat ile anlaşma ya başvurusu yaptım şirketle anlaşırsak eğer geçmiş kaybettiğimşz işsizlik ödeneğini alablirimiyim veya nasıl alabirim

 51. Merhaba, bir firmada proje müdürü olarak görev yapıyorum. Şirket sgk da 01. 04. 2019 tarihinde kapanış verip 17 koduyla ,bizi 4.4. 2019 tarihinde yeni firmaya giriş yapmış.(henüz şirket kapanmamış) Bunu yaparken bize sormadı. Bütün haklarınız devir olacak diye kağıt ve sözleşme imzalatmaya çalışıyorlar. Ben bu çıkış ile ilgili tazminat alabilirmiyim. Yeni firmadaki şahıs farklı, adı farklıdır.işsizlik maaşı alma şansım var mı acaba. İlk işe giriş tarihim 27. 04. 2017. Nasıl bir yol izlemeliyim .Bir süre var mı.Teşekkürler.

 52. Son 3 yil icinde 500gun primim var simdi yeni bir ise girdim 4ay sureyle calismak için donemsel bi is beni hangi kod ile cikarirsa issizlik maasini kesin alabilirim

 53. Merhaba ben çalıştığım firmada işime devam ederken 31.08.2018’de çalıştığım halde istifa olarak çıkışımı vermişler ve sonraki gün yine giriş yapmışlar bizede firma kotası dolduğu için böyle olduğunu söylediler sonradan öğrendim istifa olarak verilmiş ve iş devam ederken iş bitmediği halde çalıştığım firdan öbür firmasına işin sonlanması diye kaydırdılar o firmada 1 ay çalıştık ve iş bitmediği halde işin sonlanması diye haberim olmadan izindeyken çıkışımı vermişler ne hak elde edebilirim dava açamda yardımcı olabilir işsiz.

  1. Merhaba, sigortanızın düzenli bildirilmemiş olması nedeniyle iş akdini feshetme hakkınız gündeme gelebilir. Bununla birlikte ileride tazminata esas çalışama sürenizin eksik tespit edilmesi halinde dava konusu yapabilirsiniz.

 54. Isbitimi icin 04 15 2019 da ihtarneme imzalatildi 05 05 2019 da diyer nedenlerden isten cikis yapilmis ama 05 15 2019 ta iste calisiyorduk ve is bitti .simdi ne yapmamiz lazim

 55. Çalıştığım firma İstanbuldan Kocaeliye taşınacak. Bu durumda tazminat ve işsizlik maaşı haklarım ne olacaktır? İhbar süresi çalışır mıyım?

  1. İşyeri adresinin değişmesi halinde kıdem tazminatı alarak işten ayrılma hakkınız gündeme gelebilir. İhbar tazminatı ise işverenin yapacağı uygulamaya göre neticelenecektir.

 56. Merhaba
  Benim işten çıkış kodumda sadece 25 yazıyor
  İnceledeğimde haklarımı alabiliyorum fakat burada alınmaz durumu ortaya çıkıyor açıklık getirebilir misiniz
  İkilemde kaldım

 57. Mrb benim isden cikis kodum da sadece 25 made yaziyior is ssizlik. Maasj ve tazminatimi alabilirmiyim

 58. Askerlik nedeniyle isyerimden ayrılmak istiyorum. Eşimle aynı yerde çalışıyorduk ve eşim evlilik nedeniyle ayrıldı ve başka bi ilde bı isyeriyle anlaştı bende çıkarım askerlik için, birlikte gideriz evimizi taşır düzen kurariz (gideceğimiz yerde memleketimiz) askerlik zamanim geldiğinde de ben askere giderdim diye düşünüyorduk ama işyeri askere gitmeden hemen önce cikaririm daha öncesinde cikaramam dedi. Tazminatımı da almak istiyorum dediğimde o zman kendin istifa et dedi. Sorum şu askere gitmeden ne kadar önce isimden çıkabilirim tazminat almak için.

 59. Merhaba yaklaşık 5 yıl çalıştığım iş yerinden maaş alacakları i alamadığım gerekçesiyle fesih yaptım. Ancak alacaklar ve tazminat konusunda anlaşamadık şuan dava açıldı mahkeme olmadı daha. İsteri bir ay boyunca çıkışımı vermediği için kendim sgk dan çıkış yaptırdım 41 kodla sonra gelip değiştirirsin mahkeme sonucuna göre dediler. İşsizlik alabilir miyim ne yapmalıyım.

 60. Merhaba,
  Doğum raporum bittikten sonra( rapor ücreti de alınması koşuluyla), bebeğime bakmak için 38 nolu kod ile işten çıkış istesem. İşsizlik maaşı alabilir miyim?
  Değerli yorumunuz için şimdiden teşekkürler

 61. Şehir değişikliği sebebiyle işten ayrılmak durumundayım gittiğim ilde şube mevcut fakat eleman alımı yok işyerimiz TMSF’de işsizlik ödeneği alırmıyım

 62. Merhaba hocam 02.11.2017 29 madde den işten çıkarıldım. İşe iadeyi kazandım bütün evrakları iş kura verdim karşı taraf ta boşta kaldığım 120 günün parasını işkura yatırdı fakat iş kur biz ödeme yapmıyacagız dedi sizden bu konuda bilgi istiyorum tşk ederim.

  1. Merhaba, işe iade ilgili tazminatlar işveren tarafından size ödenecektir. İşe başlatmama ve boşta geçen süreye ilişkin alacaklarınız ödenmediyse bu konuda kanuni işlem başlatmanız gerekmektedir.

 63. Sağlık problemin gerekçesiyle işten ayrilmayi düşünüyorum 24. Koddan yararlanabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim

Avukata Sor

Diğer okurlarımızın da faydalanması amacıyla sorunuz bu sayfada yayımlanacaktır. İletişim bilgileriniz gizli tutulacaktır.

Sorunuzla ilgili ek bilgi almak veya bilgi vermek için size ulaşabiliriz. Telefon numaranız gizli tutulacaktır.